Ministranci

"Króluj nam Chryste - zawsze i wszędzie".

 

ministranciZawołanie „Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie” jest najbardziej rozpoznawalnym „znakiem” wspólnoty ministrantów. To właśnie Chrystusowi chcemy służyć. Obecnemu w Eucharystii i w drugim człowieku. To podstawowa dewiza naszej wspólnoty. Bez służebnej miłości do Jezusa i człowieka, trudno nazwać się ministrantem.

W naszej parafii aktualnie służy blisko 30 ministrantów. Staż służby poszczególnych ministrantów, ich doświadczenie w służbie, a także powierzone im zadania, dla sprawności funkcjonowania wspólnoty „dzielą” ją (pozytywnie) na 3 grupy wiekowo – zadaniowe. Opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza  jest ks. Dawid Ledwoń.


animatorzyAnimatorzy. To najbliższe „ciało” doradcze księdza opiekuna. W każdy wtorek omawiamy czekające nas zadania i wyzwania. W soboty podczas zbiórki ministrantów młodszych prowadzą zajęcia w małych grupach. Jednak decydującą cechą animatora jest jego dyspozycyjność i oddanie dla dobra wspólnoty. Każdy Animator jest także Lektorem i może sprawować wszystkie posługi przypisane służbie liturgicznej. Zwykle podejmuje te spośród nich, które wymagają największego wyczucia, wiedzy i umiejętności.  Ich posługa jest więc w pewien sposób "wzorcowa". Animatorzy powinni też troszczyć się o bieżące potrzeby parafii i służyć pomocą także w sprawach niezwiązanych z liturgią. Szatą liturgiczną każdego animatora jest biała alba lektorska przewiązana na biodrach szerokim pasem. Znakiem szczególnej posługi i zobowiązania do świadectwa jest dla animatora noszony przez niego na piersi w zgromadzeniu liturgicznym krzyż. W tej chwili w naszej wspólnocie mamy 3 animatorów (w rzeczywistości jest nas 7, ale czterech spośród nas ze względu na pracę/studia i inne okoliczności nie może w pełni angażować się w życie Wspólnoty na co dzień)..Dodatkowo 2 chłopców przygotowuje się do posługi animatorskiej i już niebawem "formalnie" będą oni animatorami.

lektorzy Drugą grupą wiekowo-zadaniową są: Lektorzy. To młodzieńcy z gimnazjum, liceum, studenci a także młodzież już pracująca. Ich głównym powołaniem jest posługa Słowa Bożego podczas Eucharystii. Podejmują oni także większość odpowiedzialnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym podczas ważniejszych świąt i uroczystości, noszą kadzidło i nawikulum (łódkę z mirrą), przygotowują Ołtarz, wnoszą Księgę Słowa Bożego... Lektorzy starsi mają swoje spotkania we wtorki o 19:00 w Wieczerniku bądź salce oazowej. Kandydaci do posługi Lektora (przeważnie uczniowie gimnazjum) mogą formować się podczas prowadzonego (gdy jest taka potrzeba) specjalnie dla nich Kursu Lektora. Podczas liturgii lektorzy ubierają się w białe alby przewiązane białym sznurkiem (cingulum). Obecnie mamy około 15 lektorów.

mlodsiTrzecią grupą wiekową i zadaniową są: Ministranci młodsi. Mają swoje spotkania w soboty o godz. 9.00. Wszystkich chętnych do grona ministrantów zapraszamy w tym właśnie czasie. Ministranci młodsi formują się w małych grupach. Nazwa "młodsi" może mylić czytającego. To właśnie ci chłopcy są na pierwszej linii „ognia” służby. To oni wypełniają tygodniowy plan służby i ich obecność, bądź nieobecność, wydaje świadectwo o rzetelności wspólnoty. Właściwym strojem ministranta jest biała komża oraz sutanka i kołnierz (pelerynka) w kolorze zgodnym z kolorem liturgicznym. Kandydaci na ministrantów przez czas próby służą bez kołnierza, który zostaje im uroczyście nałożony podczas specjalnej, uroczystej liturgii; wtedy to stają się w pełni ministrantami i mogą już podejmować posługi przy Ołtarzu. Ministrantów młodszych jest w naszej parafii około 15.

wycieczkaOczywiście życie naszej Wspólnoty nie kończy się na służbie przy Ołtarzu, lecz siły czerpane z Eucharystii promieniują na całe nasze codzienne życie. W przeszłości bardzo długi czas korzystaliśmy z sali gimnastycznej. Poza tym wyjeżdżamy w ciągu roku na różne wycieczki i kilkudniowe wakacyjne obozy. Gdy pogoda dopisuje, spotykamy się na dworze, by pograć w piłkę. Czasami chodzimy razem do kina. W soboty po zbiórkach gramy w piłkarzyki i bilarda. Nasze codzienne życie nie jest więc nudne.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do naszej Wspólnoty oraz na naszą stronę internetową!

Caritas

Fundacja Caritas Katowice

KRS 0000291119

KONTO BANKOWE

Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża św.i św. Herberta

ul. Barlickiego 2,

40-824 Katowice

33 1020 2313 0000 3002 0143 4703